Symultana (symultanka, seans gry jednoczesnej) – mecz szachowy, w którym szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami, z których każdy rozgrywa partię na swojej szachownicy. Jest to bardzo popularna forma propagowania szachów, która umożliwia rozegranie partii przez amatorów lub słabszych zawodników z mistrzem szachowym. Symultana jest najczęściej rozgrywana tak, że symultanista gra wszystkie partie białym kolorem.


Niektórzy arcymistrzowie potrafią po spotkaniu odtworzyć każdą zagraną partię, nawet z setki szachownic. W spotkaniach tego typu zdarza się nierzadko, iż znacznie słabszy przeciwnik wygrywa partię ze względu na 30, 50 czy 100-krotnie dłuższy czas do namysłu, niż jego przeciwnik.


24 grudnia 2010 w Indiach ustanowiono absolutny rekord świata pod względem liczby partii symultanicznych, w których 1024 mistrzów rywalizowało z 20 480 przeciwnikami, wśród których znajdowało się 480 VIP-ów (m.in. ministrów oraz aktorów filmowych i telewizyjnych), 12 000 uczniów, 3000 studentów i 5000 graczy klubowych.

Rekordy: