Mat Hetmanem... To najłatwiejszy mat, oraz najczęściej dawany wśród młodych, niedoświadczonych szachistów, u których utrata hetmana(nawet jesli jest to równa wymiana lub na jego korzyść) uważa partię za straconą. Właśnie po to powstała strona FirstChest.pl! Na niej nauczysz się początków! Wszystkie prezentowane pozycje rozpoczynać będą białe.

Na pierwszej szachownicy widzimy wyraźną przewagę białych, nie każdy jednak potrafi ją wykorzystać. Najlepszy sposób na przybliżenie się do dania mata to "rozkazywanie" królowi przeciwnika przejść na pole, na którym wygodniej będzie nam dać tego mata. W tym celu należy szachować króla zostawiając mu jedno wolne miejsce do odejścia. Tak więc białe na początku szachują czarnego króla swoim skoczkiem poruszając się na pole G8. Czarny król może odejść tylko na pole G5 gdzie już hetman przy pomocy króla dopełnia sprawę dając mata na polu F4.

We wszystkich zadaniach w tym dziale będziemy trzymać się zasady rozkazywania królowi przeciwnika. Nie zawsze jednak trzeba szachować by w kolejnym ruchu dać mata bez względu na to co przeciwnik zrobi. W tym zadaniu biały król bije piona na F3. Czarne nie mają już szans ponieważ nie ważne co zrobią, dostają mata. Ruch Pionem na H2 lub drugim pionem na G4 nic nie daje gdyż biały hetman daje mata na G4. Ucieczka królem również nic nie daje ponieważ hetman daje mata na H7 co pokazane jest na zdjęciu po prawej.

Na trzeciej szachownicy, tak jak na drugiej nie będziemy szachować króla lecz damy mu pełną swobodę, której jednak nie będzie mógł wykorzystać. W tym celu biały król przechodzi na pole B3 tak by Skoczek nie mógł dać mu szacha. Teraz nie ważne co zrobią czarne- przegrają. Ruch pionem na D4 lub ruch skoczkiem gdziekolwiek skończy się matem Hetmanem na C2. Po odejściu królem na B1 Hetman bije skoczka, również dając mata.