Wybrałem tutaj 3 najładniejsze maty, które w którtkim czasie stały się bardzo popularne i każdy instruktor szachowy uczy ich swoich podopiecznych. Wszystkie prezentowane poniżej pozycje rozpoczynać będą białe

Na pierwszej szachownicy widzimy czarnego króla w otoczeniu białych bierek, który niema gdzie się ruszyć. Białe wykorzystują to karząc królowi odchodzić na odpowiednie pola po czym dadzą mata. Najpierw biała wieża daje szacha czarnemu królowi przechodząc na pole D3. Jedyny "ratunek" czarnego króla to odejście na E2, lecz po tym biały hetman daje kolejnego szacha na C2 po czym król ponownie odchodzi na wolne pole- E1. Teraz białe już świętują wygraną ponieważ dają mata wieżą na D1. Oczywiście czarny hetman mógł zasłonic króla przed szachem od białego hetmana lecz wtedy biła go wieża i wracaliśmy praktycznie do początkowego ustawienia.

Na drugiej szachownicy rozpatrzymy jeden z najlepszych matów na świecie, który ma wiele nazw. Angielska nazwa odnosi się do zduszenia co jest właśnie motywem tego mata. Tak więc angielska nazwa to: "smothered mate"("mat przez uduszenie"). Mat ten znany jest również pod nazwą "dziedzictwa Philidora", od nazwiska François Philidora- Najsławniejszego szachisty XVIII wieku. Polska nazwa odnosi się do Maurycego Beniowskiego, który był niezłym szachistą. Grywał on w szachy ze swoimi przyjaciółmi takimi jak Beniamin Franklin oraz Kazimierz Pułaski. Tak więc długo wyczekiwana Polska nazwa to "Mat Beniowskiego". Polega on na zamknięciu któla na jego lini, za jego własnymi pionami w rogu. Dodatkowo jedyną wolna przestrzeń ma blokować jego własna wieża która najczęściej znajduje się tam po samobójczym szachu naszego Hetmana wspieranego przez np Gońca. W takiej sytuacji zostaje tylko danie wolnego szacha skoczkiem, który jest jednocześnie Matem.